Barbara Lena Gierszewska
Urodziła się 29 lipca 1957 roku w Kielcach – polska literaturoznawczyni i filmoznawczyni, historyk filmu i prasy, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Dziennikarstwa i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ukończyła studia z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a także studium wiedzy o teatrze, filmie i telewizji na Uniwersytecie Łódzkim. Doktoryzowała się w roku 1994 w Instytucie Badań Literackich PAN na podstawie pracy zatytułowanej Prasa filmowa w Polsce w latach 1913–1939. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa uzyskała w 2007 roku na Uniwersytecie Łódzkim w oparciu o rozprawę Kino i film we Lwowie do 1939 roku.
Autorka książek i artykułów z historii prasy i kultury filmowej w Polsce do 1939. Jej zainteresowania badawcze obejmują: konwergencje mediów, warsztat dziennikarski, gatunki dziennikarskie uprawiane w przeszłości oraz współcześnie w odniesieniu do problematyki filmoznawczej i medialnej, a także Lwów w pierwszej połowie XX wieku jako miasto, w którym szczególnie kształtuje się kultura wizualna.
W Kieleckim Towarzystwie Naukowym działa od 23 maja 1991 roku. Wieloletnia członkini Zarządu Towarzystwa. 21 października 2019 roku została Prezesem KTN.
Wybrane publikacje:
- Czasopiśmiennictwo filmowe w Polsce do 1939 roku, Kielce 1995
- Mniszkówna… i co dalej w polskim kinie? Wybór tekstów z czasopism filmowych dwudziestolecia międzywojennego, Kielce 2001 (opracowanie)
- Kino i film we Lwowie do 1939 roku, Kielce 2006
Źródło: Wikipedia.pl
- Prowadząca rozmowę: dr Monika Bator
- Miejsce: biuro Kieleckiego Towarzystwa Naukowego
- Realizacja: Robert Kaleta, Artur Kornacki
- Montaż: Robert Kaleta
Nagranie wykonano dzięki wsparciu finansowemu
Urzędu Miasta Kielce
